Červenec 2012


Josefovské Slavnosti 2012- článek

27. července 2012 v 0:18

zpět, galerie, články

Josefovské Slavnosti 2012


Letos se slavnosti konají již po 20 a jakožto pevnostní město nemůžeme začít snad ani jiným způsobem než zahájením jednotky klubů vojenské historie, které za zvuku bubnů projdou historickou částí pevnosti Josefov.


Tradiční a oblíbenou součástí Josefovské slavnosti je pravá vojenská bitva, kde jsou ládovačky plněny střelným prachem, stejně tak tři liberní josefovské dělo. Těšit se můžete na příslušníky rakouské i pruské armády, a také na podpůrné jednotky a historickou vojenskou techniku.


Dále se můžeme těšit na Vystoupení školáka Albertíka, kamaráda všech dětí a finalisty soutěže Česko Slovensko má talent. Těšit se můžete na kopec zábavy a netradiční soutěže o hodnotné ceny nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče. Vystoupení okoření humorné scénky, hudba a zábava, jak ji určitě neznáte. Přivítáme i dva věrné Albertíkovy kamarády Tygříka a Mickey Mouse.Originální show na "sedmimílových" skákacích botách. V kostýmu šíleného klauna a s tímto revolučním sportovním náčiním pobaví nejen děti, ale i dospělé. Vystoupení plné salt a akrobatických triků nenechá nikoho chladným. Dokonce se pokusí i o "Útěk z vězení" kde uvidíme dech beroucí akrobatické triky na jeho skákacích botách Poweriser.


Příznivce disko muziky jistě potěší vystoupení jednoho z nejlepších revivalů Michala Davida. Jeho jednoduché a rytmické písničky si získávají stále nové a nové posluchače. Davidovy super hity, které zřejmě nikdy nezestárnou, dodnes vyprodávají sportovní haly. Věříme, že dobře pobaví i návštěvníky Josefovské slavnosti.


Ideální zábavou pro každou příležitost je kapela The Peripeties, jejichž stylizovaná kostýmová show nabídne zaručené šlágry 60., 70. a 80. let - Cher, Abba, Diana Ross, Tom Jones, Duffy, Jackson 5, The Rembrants, G.Harrison, Bangles, Status Quo atd. Stylové chytlavé choreografie, autentický sound a jadrný hudební základ stojí za úspěchem a oblibou této kapely.


Devatenáct let zahraničních zkušeností a silný vztah k tvorbě Phila Collinse dovolily Markovi Cabákovi pustit se do tak náročné show. Tento nevidomý multiinstrumentalista a zpěvák, působící v gala skupinách, má až neuvěřitelně indentický hlas s hlasem světové hvězdy pop-rocku. Nenechte si jeho jedinečné vystoupení ujít.


S programem "Britská léta" s repertoárem skupin The Beatles, The Rolling Stones, The Hollies, The Kinks, Shadows a dalších. And The End, vítězové celorepublikové soutěže Fajn Rock Music, jsou velmi žádanou kapelou zejména v zahraničí. Atmosféru jejich koncertu podtrhují stylové kostýmy a vokální zpěv.


Jak to vypadá, když se prostě při cvičení na bradlech nedaří? Za jejich zdánlivým neumětelstvím se však skrývá velké umění, které vám naservírují vtipnou formou bývalí i současní reprezentanti ČR ve sportovní gymnastice. Budete se smát a zároveň doufat, že se vám to, co vidíte, nikdy nepřihodí. Revmatici mají dlouholetou tradici, která sahá až do první poloviny minulého století. Toto vystoupení nezklame žádného milovníka varietní zábavy.


Skupina s repertoárem finské skupiny Nightwish. Wishmasters se prezentují jako nejmocnější NW tribute band, který je k vidění v Čechách. Jejich vystoupení je vyšperkované do posledního detailu a s množstvím vizuálních efektů. Přijďte se podívat na plnohodnotnou Nightwish show a vzpomenout si na největší "pecky" z dob Tarji Turunen!

zpět, galerie, články


Zborov 1917 - 2012 - článek

24. července 2012 v 13:57


Zborov 1917 - 2012

zpět, galerie, články

Na jaře 1917 měla ruská armáda zahájit v souladu s taktikou spojenců velkou ofenzívu na východní frontě. Za tímto účelem také byla ruská armáda zásobena dodávkami válečného materiálu od spojenců. Pro tehdejší revoluci v Rusku a s ní i související rozklad východní fronty vlivem vzrůstající agitace bolševiků musela však být ofenzíva odložena na léto.


Hlavní úder měl být veden ve směru Tarnopol-Lvov divizemi jihozápadní fronty. Bylo rozhodnuto, že útok povedou úderné útvary, které se dobrovolně přihlásí, aby svým příkladem strhly ostatní. Mezi tyto jednotky se tehdy přihlásila okamžitě i Československá střelecká brigáda, která v rámci ruského vojska existovala v síle 3 pluků, (1.střelecký pluk "Mistra Jana Husa", 2.střelecký pluk "Jiřího z Poděbrad" a 3.střelecký pluk "Jana Žižky z Trocnova"), jež byly složeny jak z českých a slovenských krajanů, žijících před první světovou válkou v Rusku, tak i z bývalých českých a slovenských zajatců rakousko-uherské armády, kteří se rozhodli bojovat proti Rakousku za samostatnost Československa a demokracii, za Československou republiku.


Brigádě velel Čechy oblíbený ruský plukovník V.P. Trojanov, jenž původně velel České družině, poté 1.čs. pluku a nyní brigádě. Brigáda měla již i mnoho svých vlastních českých důstojníků, kteří se (někdy teprve nedávno za ruské důstojníky, kteří byli nadále ve velitelské struktuře shora až po velitele pluků) ujali svých funkcí v jednotkách. Početní stav brigády se pohyboval kolem 3.500 mužů, 1.pluk měl tři prapory, ostatní dva pluky pouze po dvou praporech. Nastálá bitva měla být prvním společným vystoupením brigády, která zde poprvé měla bojovat jako organický celek. Do té doby jednotlivé části bojovaly odděleně a věnovaly se povětšinou výzvědné činnosti po vzoru slavné České družiny, jež dala brigádě základ. Brigáda přišla do zborovského terénu, kde našla neupravené zákopy a neuspokojivý stav obranných pozic. Na severu sousedila s Čs. brigádou ruská 4.finská divize, na jihu ruská 6.finská divize, které se rovněž účastnily ofenzívy. Frontový úsek brigády měl podružný charakter, vzhledem k připravované ofenzívě (s těžištěm ve směru Tarnopol-Lvov). Tzv. Kerenského ofenzíva byla zahájena již 1.7., Čs. střelecká brigáda měla zaútočit až druhý den, 2.7. Samotný plán útoku čs. brigády v úseku Zborova byl rovněž připraven především českými důstojníky brigády.V pondělí 2.7. 1917 v 5:15 hodin byla ruským dělostřelectvem zahájena palba na rakouská postavení, která však v případě první obranné linie nebyla moc úspěšná. Den předtím provedla bojovou přípravu i hlavní útočná část ruských vojsk. Po zahájené ruské palbě toho dne rakouské dělostřelectvo odpovědělo přesně mířenou palbou do československých pozic, zejména na pozice 1.čs. střeleckého pluku, kde způsobila ztráty. Rakušané znali zborovský terén velmi dobře...Zborovské vítězství, mělo velký význam pro československou myšlenku samostatnosti a svobody. U Zborova tehdy 2.7.1917 poprvé od dob bitvy na Bílé Hoře 8.11.1620, po třista letech bojovalo samostatné české vojsko jako celek, pod svými prapory a za svobodu své vlasti, která byla ve svazku Habsburské rakousko-uherské říše.

zpět, galerie, články


Zborov 1917 - 2012

24. července 2012 v 13:33 | Dušan Prouza

Zborov 1917 - 2012

zpět, galerie, článek

zpět, galerie, článek