Báthory - článek

26. března 2012 v 1:39

Báthory

zpět, články, galerie-natáčení, galerie-premiera

Krvavý příběh hraběnky Alžběty Báthory je notorický známý, a přece je po generace studií a umění.Historici, spisovatelé, básníci, dramatici, hudebníci, malíři a filmaři založili svoji práci na Alžbětině neslavném životě. Legenda řiká, že Alžběta Bathory byla největší vražedkyní v dějinách lidstva, což dokládá i doklad v Guinessově knize rekordů. Své oběti, výhradně panny, před smrtí vlastoručně mučila, zaživa jim svými zuby vytrhávala maso koupala se v jejich krvi. Ale co z toho je pravda? Ani po čtyřstech letech se nenašel historický doklad, který by dokázal, jak to všechno bylo, a který by oddělil fakta od fikcí.

Filmový příběh je o ženě, která bohatší než samotný král a která čelila mužským bojům o moc a majetek. Alžběta Bathorry žila v době plné náboženských rozporů, krutostí, násilí a smrti, kdy Turci dobývali Evropu. Děj se odehrává na přelomu 16. a 17. století, kdy se formovala současná podoba Evropy, akdy malé státy v jejim středu hrály významnou historickou roli.

Příběh se věrně dotýká historických dat a faktů. V bílých místech minulosti si pohrávám s fikcí. Romantický thriller vypráví novou legendu, ve které jsou hlavními protagonisty Alžběta Bathory, její nepřítel, palatýn Juraj Thurzo a její nenaplněná láska ke slavnému italskému malíři Caravaggiovi.
Juraj Jakubisko

zpět, články, galerie-natáčení, galerie-premiera

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.