Velichovky - 8. 5. 1945

19. září 2011 v 16:49

Trochu z historie : Velichovky rok 1945

zpět, galerie, články

V neděli 15. dubna 1945 se do Velichovek stěhuje německý štáb armády Mitte. Velitelem je polní maršál Ferdinand Schörner, se kterým do Velichovek přichází asi tisíc německých vojáků. Schörnerova armáda čítala celkem 900 tisíc vojáků, disponovala asi 9400 děly a minomety, měla přes 2400 tanků a přes 1000 letadel."
Maršál Schörner se ubytovává ve vile po řediteli sanatoria, kde byla zřízena sauna a protiletecký kryt. Celý objekt byl hermeticky uzavřen a ve školní zahradě byl zakopán lehký tank.
7. května 1945 v pozdních odpoledních hodinách odjíždí z Plzně 23. squadrona 16. obrněné divize 3. armády USA gen. Pattona pod velením podplukovníka Pratta. Mezi americkými důstojníky sedí i německý plukovník Detringen, který veze text německé kapitulace. Do Lázní Velichovek přijíždějí v dopoledních hodinách 8. května 1945, kde jednají o kapitulaci německé armády Mitte, která zde měla hlavní velitelství.
Dobrodružná mise českým územím, na kterém probíhá povstání a na mnoha místech se ještě bojuje, je nakonec úspěšná.
Maršál Schörner po tomto krátkém jednání s celým německým štábem v plné zbroji bez jakéhokoliv odzbrojení kolem jedenácté hodiny opouští Velichovky směrem na západ. …. Vzápětí potom odjíždějí i Američané, kteří se vracejí zpátky do Plzně."
Na počest této památky se každoročně ve Velichovkách koná bitva která se nikdy nestala.


Viz. foto Velichovky 2011:

zpět, galerie, články

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.